Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Kúpa nehnuteľnosti - ako postupovať?

Pridané: 30.3.2020

Je toto tá správna nehnuteľnosť pre mňa? Je teraz ten správny čas na jej kúpu? Dostanem výhodný hypotekárny úver? Tieto otázky si položí každý kto plánuje riešiť kúpu nehnuteľnosti.

Kúpa nehnuteľnosti je svojim spôsobom hazardná hra. Na prvý krát málokto vyhrá, pokiaľ nemá „začiatočnícke šťastie“.  V tomto prípade je stávka vysoká a môže ovplyvniť Váš život až na 30 rokov. Ako však vyhrať? Dáme Vám pár rád:

7 rád ako postupovať pri kúpe nehnuteľnosti:

 

1. Cena nehnuteľnosti

Pokiaľ sa chystáte kupovať nehnuteľnosť prostredníctvom hypotekárneho úveru, Vaše prvé kroky by mali smerovať za hypotekárnym špecialistom. Zistite si, akú výšku hypotéky viete dostať (pozor na výšku LTV – pomer výšky hypotéky/hodnota nehnuteľnosti). Neplaťte rezervačnú zálohu skôr ako budete vedieť výsledok z banky, mohli by ste o ňu prísť!

2. Lokalita

Po zistení Vašich finančných možností si vyberte lokalitu Vášho nového domova. Väčšinou ľudia vyhľadávajú miesta, ktoré už poznajú. Neobmedzujte sa len na sídlisko kde ste vyrastali. Správny výber Vám môže ušetriť nemalé peniaze. Občianska vybavenosť by mala byť taktiež jedným z faktorov výberu. Dostupnosť pošty, reaštaurácie, obchodu...Nie je nič pohodlnejšie ako vybehnúť na nákup „v papučiach“.

3. Obhliadka nehnuteľnosti – na čo nezabudnúť

Financie máte vyriešené, lokalitu vybratú. Nasledujú obhliadky nehnuteľností. Všímajte si všetky detaily. Preverte technický stav zo všetkých strán. Žiaľ popis ,,kompletná rekonštrukcia,, nie je vždy pravdou. Vymenená poistková skriňa a elektrická zásuvka nemusí znamenať, že boli menené aj elektrické rozvody. Skontrolujte steny, dvere, podlahy... Nazrite von z okna, či Vám vyhovuje výhľad. Opýtajte sa na orientáciu na svetové strany. Vyhovuje Vám dispozícia? Je to tá pravá nehnuteľnosť? 

4. List vlastníctva – právny stav

Pri kúpe nového bývania zohrávajú veľkú úlohu emócie. Tešíte sa, že ste našli to pravé. Nezabudnite preveriť právny stav, vyžiadajte si list vlastníctva. Je majiteľ oprávnený s touto nehnuteľnosťou nakladať? Je pozemok pod nehnuteľnosťou súčasťou predaja? Viaznu na nehnuteľnosti nejaké ťarchy alebo bremená (exekúcia, záložné právo banky...)?

5. Rezervačná zmluva – Zmluva o budúcej kúpnej zmluve

Na to, aby ste si boli istí,  že majiteľ nepredá nehnuteľnosť inému záujemcovi slúži Rezervačná zmluva (Zmluva o budúcej kúpnej zmluve). Stanovte si termín podpisu Kúpnej zmluvy, výšku zálohy (v primeranej výške) a dohodnite postup obchodu. 

6. Kúpna zmluva

Ústna zmluva je z právneho hľadiska právoplatná, nemá však žiadnu právnu vymožiteľnosť. Kúpna zmluva by mala obsahovať všetky dohodnuté podmienky. Pozor aby nenastala situácia, že pri odovzdaní dostanete nehnuteľnosť ,,bez žiaroviek,,. Zmluvy stiahnuté z internetu nie sú šťastnou voľbou. Nechajte si poradiť od odborníka.

7. Odovzdanie nehnuteľnosti

Ešte pred podpisom Kúpnych zmlúv žiadajte od predávajúceho potvrdenie, že nemá žiadne podlžnosti na úhradách za služby spojené s užívaním nehnuteľnosti. Nezabudnite spísať Preberací protokol o prevzatí a odovzdaní nehnuteľnosti so stavom „energií“ (plyn, teplá/studená voda, elektrická energia, stav meračov na radiátoroch), s dátumom a podpismi zúčastnených strán.

Kúpa nehnuteľnosti je zložitý proces. V tomto článku sme opísali len zlomok úkonov, ktoré budete musieť absolvovať. Chcete nájsť Váš nový domov bez stresu, bezpečne a bez problémov? Využite pomoc od agenta kupujúceho. V zahraničí je to štandard, ale na Slovensku je táto služba stále málo rozšírená. Agent kupujúceho je realitný maklér, ktorý Vám pomôže nájsť Váš nový domov. Táto služba šetrí čas, peniaze a v neposlednom rade chráni Vašu investíciu. S kúpou nehnuteľnosti Vám radi pomôžeme. Postará sa o Vás certifikovaný, realitný maklér BOSEN GROUP – Váš partner vo svete nehnuteľností.

autor: Mgr. Michal Janči, RSc.