Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Čo môžeme očakávať na realitnom trhu v roku 2023?

Pridané: 29.1.2023

Čo môžeme očakávať na realitnom trhu v roku 2023?

Realitný trh v posledných mesiacoch značne ochladol. Zvyšuje sa ponuka nehnuteľností a ubúda počet potenciálnych kupujúcich.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

 

Za posledných 12 mesiacov sa skončila doba nízkych úrokových sadzieb na hypotékach. Začiatkom roku 2022 ste si vedeli zabezpečiť hypotekárny úver s úrokom pod 1 percento, avšak na konci roka už boli úroky niekde na úrovni 4 percent. Výrazne vyššie splátky skomplikovali množstvu záujemcom o kúpu nehnuteľností ich možnosti. Je predpoklad, že na základe momentálnej situácie zaznamenáme prepad cien najmä pri starších bytoch. Napríklad v hlavnom meste boli staršie, „panelákové“ byty doteraz len o niekoľko percent lacnejšie ako novostavby, čo nie je na zdravom realitnom trhu bežné. V západnej Európe je normálne, že rozdiel v cene medzi bytom v staršej nehnuteľnosti a novostavbe je niekde na úrovni 20%. Môžeme predpokladať, že realitný trh na Slovensku nebude výnimkou.

Realitný trh sa zmenil 

 

Ešte prednedávnom bol predávajúci „pánom obchodu“. Rapídne zvýšenie úrokových sadzieb zapríčinilo zníženie počtu záujemcov. Pokiaľ máte v pláne predávať svoju nehnuteľnosť, buďte pripravení na to, že predaj môže trvať aj niekoľko mesiacov. Znížený záujem dáva kupujúcim priestor na vyjednávanie a teda kúpu nehnuteľnosti za lepšiu cenu ako je tá ponuková.

Znižuje sa záujem o rodinné domy

 

Vysoká inflácia spôsobuje rast cien energií, čo má za príčinu rast cien stavebných materiálov. 

Zvyšovanie cien materiálov je rádovo v desiatkach, resp. stovkách percent. Vyššie ceny energií odrádzajú ľudí od kúpy rodinného domu aj z dôvodu niekoľkonásobného zvýšenia paušálnych výdavkov za rodinný dom, či už za kúrenie alebo elektrickú energiu.

Rastie záujem o prenájom

 

Okrem rastu úrokových sadzieb sa od januára sprísnili podmienky pre ľudí s vekom nad 40 rokov. Výsledkom čoho je zvýšený záujem o prenájom. V niektorých lokalitách sa za posledné mesiace zvýšila cena prenájmov o 10-15 %.

Pokiaľ plánujete v roku 2023 predávať svoju nehnuteľnosť, odporúčame nečakať a ideálne to začať riešiť čo najskôr.

Autor: Mgr. Michal Janči, RSc., MBA